گروه مهندسی سوراسل
خانه / باتری خورشیدی

باتری خورشیدی

باتری خورشیدی بطور کلی برای سیستم‌خورشیدی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد ذخیره‌سازی انرژی داشته باشیم؛ پس صحبت از باتری مختص به سیستم‌های Off Grid یا جدا از شبکه است. 

نکته دیگری که باید در رابطه با باتری‌های موجود در سیستم خورشیدی به آن توجه کرد، هزینه و عمر این باتری‌هاست. بطور کلی برای یک سیستم آفگرید حدود 30 درصد از هزینه کلی صرف باتری خواهد شد.

طول عمر باتری خورشیدی، همان‌طور که در ادامه توضیح داده خواهد شد، تابعی از نحوه استفاده شما از آن است که می‌تواند تا 4 سال (با توجه به نوع ) هم عمر کند، اما این طول عمر معمولا DOD (Depth of Discharge) یا عمق دشارژ غیر منطقی به ما می‌دهد، پس در یک سیستم معمولا باید آنرا برای 2 تا 3 سال طراحی کرد تا DOD منطقی تری داشته باشد.

انواع باتری های مناسب سیستم خورشیدی کدامند؟

در بین باتری خورشیدی قابل شارژ، باتری های Lead Acide به دلیل قیمت مناسب بیشترین استفاده را دارند. در بین زیر شاخه Lead Acide، باتری های خشک و سیلد اسید بیشترین استفاده را دارند، زیرا نیاز به تعمیر و نگه داری ندارند.

انواع باتری کدامند؟

  • باتری Deep cycle: در این نوع باتری ها امکان استفاده از تمام ظرفیت نامی باتری بدون کاهش شدیدی از طول عمر آن فراهم می شود.
  • باتری Electric Motor: در این نوع باتری ها، قابلیت تحمل جریان های راه اندازی زیاد موتورهای الکتریکی متداول را دارد، در حالی که چنین جریان هایی به باتری های دیگر آسیب می زنند.
  • باتری UPS: این باتری ها نخصوص سیستم های برق اضطراری هستند و با توجه به اینکه تعداد شارژ و دشارژ آن ها کم است برای سیستم های خورشیدی مناسب نیست.
  • باتری Solar Power: این نوع باتری ها مناسب ترین نوع باتری برای سیستم های خورشیدی می باشند که به دو زیر شاخه باتری GEL و AGM دسته بندی می شوند.

تفاوت باتری خورشیدی GEL و AGM کدام است؟

  • باتری GEL

رسیدگی و نگهداری: نیاز ندارد
نوع: سیلد لید اسید (SLA)
طول سیکل: 300 تا 500 سیکل
ظرفیت اسمی: 50 درصدِ DOD
ولتاژ معمول: 14.2 تا 14.3 ولت
باتری های Gel Cell در واقع مدل ضد نشت باتری های شناور هستند. ساختار داخلی این باتری ها شبیه هم است با این تفاوت که آنتیموان داخل صفحات سربی با کلسیم جایگزین شده و الکترولیت آن با فیوم سیلیکا ترکیب شده تا مایعی بی حرکت ایجاد شود.

برخلاف باتری های شناور باتری های Gel Cell را می توان تقریبا در هر موقعیتی نصب کرد. در این باتری ها تبخیر الکترولیت کمتر است، طول سیکل بیشتر است و در برابر ضربه، ارتعاش و لایه لایه شدن اسید مقاوم تر هستند. همچنین تحمل دمایی و تعداد شارژ و دشارژ این نوع باتری ها بیشتر است. هر چند این باتری ها را هنوز هم می توان پیدا کرد اما به خاطر پیشرفت های باتری ها AGM استفاده از این باتری ها کمتر شده است.

  • باتری AGM

رسیدگی و نگهداری: نیاز ندارد
نوع: سیلد لید اسید (SLA)
طول سیکل: 400 تا 600 سیکل
ظرفیت اسمی: 80 درصدِ DOD
ولتاژ معمول: 14.7 تا 14.8 ولت
باتری های AGM جدیدترین تکنولوژی باتری های ضد نشت هستند. در این باتری ها بجای استفاده از یک ماده ژله ای از یک جدا کننده شبیه به فایبرگلاس استفاده می شود که الکترولیت را به موقع جذب می کند، در نتیجه این باتری ها نسبت به باتری های شناور و Gel Cell بهتر عمل می کنند چون مقاومت داخلی کمتر (که اجازه تامین جریان بالاتر را می دهند)، شارژی تا پنج برابر سریع تر و ظرفیتی تا حدود 80 درصدِ DOD دارند.

این باتری ها مثل تمام باتری های لیداسیدی در برابر شارژ نامناسب حساس هستند.  این نوع باتری ها در دماهای پائین با توجه به اینکه با کاهش دما افت ولتاژ افزایش پیدا می کند بسیار مناسب هستند.

Call Now Buttonتماس بگیرید