گروه مهندسی سوراسل
خانه / نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی چیست؟


نیروگاه خورشیدی وظیفه تبدیل انرژی از نور خورشید به برق را برعهده دارد.در نیروگاه های خورشیدی پنل خورشیدی با استفاده از اثر فتوولتائیک نور را به جریان برق تبدیل می کنند.

نحوه عملکرد نیروگاه خورشیدی چگونه است؟

به پدیده ای که در اثر تابش نور بدون استفاده از مکانیزم های محرک، الکتریسیته تولید کند پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیده استفاده کند سیستم فتوولتائیک گفته می شود.

سیستم های خورشیدی یکی از پر مصرف ترین کاربرد انرژی های نو می باشند و تا کنون سیستم های گوناگونی با ظرفیت های مختلف (۵/۰ وات تا چند مگاوات) در سراسر جهان نصب و راه اندازی شده است و با توجه به قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستم ها هر روزه بر تعداد متقاضیان آنها افزوده می شود. همچنین می توان گفت از سری و موازی کردن سلول های خورشیدی می توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به یک مجموعه از سلول های سری و موازی شده پنل خورشیدی گفته می شود.

روش های استفاده از نیروگاه های خورشیدی چگونه است؟

  • نیروگاه خورشیدی مستقل از شبكه  
  • نیروگاه خورشیدی متصل به شبكه  

در ادامه در مورد هر کدام از نیروگاه های خورشیدی توضیحاتی خواهیم داد.

نیروگاه خورشیدی مستقل از شبکه

برای تأمین انرژی الكتریكی مورد نیاز مناطق خارج از شبكه و جلوگیری از گسترش بیش از حد شبكه سراسری برق از سیستم های خورشیدی مستقل از شبكه استفاده می شود. در این روش انرژی الكتریكی مورد نیاز با استفاده از پنل های خورشیدی و سیستم های ذخیره کننده و کنترل کننده نسبتاً ساده، قابل تأمین می باشد.

کاربرد این نیروگاه ها تأمین برق خانه های مسكونی، چادرهای عشایری، کلبه های روستایی و بصورت کلی رفع نیاز الكتریكی مناطقی می باشد که دارای شبكه سراسری برق نمی باشند. توسط این نوع نیروگاه می توان نیاز های اولیه مانند روشنایی، یخچال، تلویزیون و … را تأمین نمود. این سیستم قادر است توان مورد نیاز مصرف کننده را بطور کامل و بصورت مستقل از شبكه سراسری برق تأمین نماید.


نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه

به منظور تقویت شبكه سراسری برق و جلوگیری از فشار الكتریكی وارده بر نیروگاه ها در طی روز، استفاده از نیروگاه های خورشیدی متصل به شبكه سراسری به صورت متمرکز و یا غیرمتمرکز از جمله راه حل های این مشكل می باشد. امروزه سیستم های خورشیدی متصل به شبكه در بسیاری از کشورهای جهان در واحدهای کوچك از یك کیلووات الی ۵ کیلووات در بام منازل مسكونی و در واحدهای بزرگتر به صورت نیروگاه های خورشیدی نصب و راه اندازی شده است.

عملكرد این سیستم بگونه ای است که برق حاصل از پنل های خورشیدی با استفاده از ادوات و تجهیزات الكترونیكی مستقیما به برق از نوع AC تبدیل می شود و به شبكه سراسری تزریق می گردد و ضمن بهره جویی از امكانات شبكه سراسری برق و ضمن دسترسی به آن می تواند به عنوان یك تولید کننده کوچك در زمان تابش خورشید به شبكه سراسری برق، تزریق انرژی داشته باشد.

Call Now Buttonتماس بگیرید